Späť na zoznam
21. december 2022
Journal

Vyňuchajte si svojho partnera  

V jednej vedeckej štúdii raz vedci skúmali manželské páry, ktoré nemohli splodiť potomka. Zistili, že problém je v pachu ich tiel. Vzájomne sa totiž odpudzovali.

Nemohlo tak dôjsť k splynutiu spermie a vajíčka. Vieme, že čuch slúži na odhalenie správneho partnera aj zvieratám. Pri pokusoch s myšami vedci zistili, že si pomocou čuchu vedia nájsť myšiaka s odlišnou DNA, a tým prakticky znížia riziko dedičnej choroby.
 

Vôňa kvality imunitného systému

U ľudí je to podobné. Tím mladých výskumníkov z Fakulty humanitárnych štúdií Karlovej univerzity tvrdí, že dokážeme „vyňuchať“ kvalitu imunitného systému nášho potenciálneho partnera. Ženy si podvedome vyberajú mužov s úplne odlišnou obranyschopnosťou. Z pohľadu evolúcie sa tak snažia zaistiť čo najvhodnejšieho otca svojich detí, ktorý im zaručí pevné zdravie.
 
Zdá sa, že ľudské bytosti sú schopné takisto „ňuchania“ niektorých častí DNA našich potenciálnych partnerov, ktoré tvoria ich imunitný systém, podľa čoho sa dá určiť ich kompatibilnosť. Máme tendenciu venovať pachom pozornosť a vylúčiť tak tých partnerov, s ktorými by sme mali potomkov s poruchami imunity. Takíto partneri nás podľa štúdie skrátka podvedome odpudzujú.


 
Zápach nám teda naozaj slúži na vyhľadanie našich partnerov. A aj keď to asi nie je jediný spôsob, ako si vybrať svoju spriaznenú dušu, je to jeden z tých rozhodujúcich faktorov.

Čuch zaľúbenej osoby

Ďalšie štúdie naznačujú, že keď žena nie je zaľúbená, dokáže rozpoznávať vôňu iných mužov. Ale keď je zaľúbená, jej schopnosť identifikovať a vnímať jedinečnú vôňu ostatných mužov klesá. Čím viac citovo pripojená je k svojmu partnerovi, tým menej, je schopná identifikovať pachy ostatných mužov, ktorí by mohli byť považovaný za ďalších nápadníkov.
 
Parfémy a kolínske vody majú silné prepojenie s našou pamäťou. Ak ste si napríklad nastriekali prvýkrát voňavý sprej istej značky po sprche v škole po telocviku pred mnohými rokmi, pravdepodobne sa po nastriekaní tohto spreja vrátite späť na strednú školu. 

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov
Zdroj foto: unsplash.com


Podobný obsah


20. december 2017
Journal

Čuchové receptory v zime odpočívajú

Vône sú jedným z najsilnejších indikátorov ročného obdobia. Každé obdobie prináša špecifické zmesi aróm, a tie sú úplne odlišné.

2. apríl 2024
Journal

Prevoňajte váš biznis s difúzorom vône

Keď sa spojí čistý a nadčasový dizajn so špičkovou technológiou rozptyľovania vonných častíc do priestoru za studena, výsledkom je príjemný a intenzívny, no nie vtieravý zážitok z vône. Áno, hovoríme o našich difúzoroch vône.

10. november 2023
Journal

Dlhšie strávený čas vo voňavej predajni

Niektoré vône majú vplyv na to, čoho, a koľko si kúpite. Správna aromatizácia dokonca môže podnietiť ku kúpe prestížnejších produktov.

Zaujali sme vás?

Pomocou aroma marketingu je možné pozitívne ovplyvňovať správanie vašich zákazníkov, zvýšiť produktivitu vašich zamestnancov a vytvárať kladné a dlhodobé emócie spojené s vašou značkou.