Späť na zoznam
1. február 2023
Vône

Prírodný recept, ktorý zabíja baktérie, plesne a vírusy

Esenciálne oleje sa prirodzene vyskytujú v rastlinách ako súčasť ich imunitného systému.

Tieto éterické zmesi chránia rastliny pred veškerými potencionálnymi nepriateľmi - škodcami, a teda hlavne hmyzom, ktorý na nich parazituje. Títo prchaví bojovníci sa vďaka svojmu jedinečnému zloženiu vyznačujú intenzívnou arómou, rozpustnosťou v tukoch, či dokonca účinným bojom s baktériami (ako napríklad Meticilín, Staphylococcus aureus alebo MRSA), ktoré sú odolné voči antibiotikám.

Určite sa pýtate ako je to možné?

Keďže antibiotiká sa väčšinou skladajú len z jednej aktívnej zložky, patogény si dokážu po čase vybudovať voči týmto štandardným liečivám rezistentnosť. Naopak prírodné esenciálne oleje majú významne komplexnú štruktúru. Niektoré z nich obsahujú viac ako 500 účinných zložiek, ktorých kvalita sa neustále mení v závislosti na pôvode, sezóne zberu, či zrelosti. Na rozdiel od antibiotík, táto komplexná a neustále meniaca sa štruktúra bráni patogénom v tom aby sa prispôsobili, a teda vybudovali voči týmto látkam rezistentnosť. Zjednodušene môžeme povedať, že tieto patogény musia neustále bojovať s meniacim sa profilom účinných látok obsiahnutých v prírodných esenciálnych olejoch. 

Esenciálne oleje narozdiel od antibiotík posilňujú našu imunitu, a preto sú vhodnou zdravotnou prevenciou na každý deň.

Dnes už experti potvrdzujú vedecky podložené fakty, že množstvo baktérií, vírusov a plesní  v ovzduší sa preukázateľne znižuje v priestoroch, ktoré sú aromatizované prírodnými esenciálnymi olejmi. Esenciálne oleje, sú preto ideálnym spoločníkom v boji so znižovaním rizika infekcie v priestoroch ako sú školy, škôlky, domovy pre seniorov, či ambulancie a medicínske kliniky. 

Vedci zo zdravotníckej univerzity v Miláne zistili, že esenciálne oleje znížili počet patogénov v talianskej nemocnici o 90%

Výskum sa realizoval na dvoch identických podlažiach, pričom jedno podlažie bolo dezinfikované konvenčnými (bežnými) dezinfekčnými prostriedkami a druhé nebulizáciou, a teda rozptylovaním špeciálnych esenciálnych vonných zmesí. Skúmanie sa uskutočňovalo v noci v 2 z 8 izieb počas 8 hodín so zatvorenými dverami. Neskôr počas dňa boli dvere otvorené do takej miery, aby vzduch na chodbe a z iných izieb mohol voľne cirkulovať. 

Výsledok

Zníženie počtu patogénov

 • na stoloch >90% 

 • v oblasti skríň >75%

 • úplná sterilnosť bola preukázaná na viacreých povrchoch

 • posledných 30 dní štúdie bolo “prevoniavanie priestorov” pozastavené a počet mikroorganizmov sa opäť zvýšil do pôvodného stavu ako pred začatím štúdie

 • Na poschodí aromatizovanom esenciálnymi olejmi sa dĺžka liečby a podávania liekov u sledovaných pacientov (hlavne na respiračné ochorenia) skrátila o 80 - 86 % na rozdiel od poschodia, kde sa používala konvenčná dezinfekcia

To znamenalo

 • 70% nižšie podávanie antibiotík
 • 100% znížený príjem liekov na uľahčenie vykašliavania
 • 100% znížený príjem bronchodilatantov
 • o 67% menšia spotreba protizápalových steroidov
 • o 33% nižšia spotreba nesteroidných protizápalových liekov
 • Úžasnou správou je, že sa nevyskytli žiadne vedľajšie účinky ako napríklad alergické reakcie na esenciálne oleje

Takéto jednoduché, prírodné opatrenia v spojení s budovaním povedomia typického pre aroma marketing, nám poskytuje nielen jedinečnú možnosť využitia dezinfekčných vôní ako účinnú preventívnu zdravotnú starostlivosť vo verejnom, súkromnom sektore, či domácnostiach, ale aj možnosť prepojiť unikátne vône s Vašou značkou.

Na základe množstva vedeckých zístetní a poznatkov o dezinfekčných účinkoch éterických olejov naši kolegovia v nemeckom laboratóriu vytvorili jedinečné vonné substancie s už spomínaným antibakteriálnym, antivirálnym a dokonca protiplesňovým účinkom.

Tieto jedinečné vonné kompozície sú zahrnuté do nášho nového vonného programu a okamžite dostupné v nasledujúcich vôňach.

 • DYNAMIC FLOW: svieža vitalizujúca vôňa s preukázateľným dezinfekčným účinkom 
 • LIVING MIND: harmonizujúca vôňa tvorená príjemnými drevnatými tónmi s preukázateľným dezinfekčným účinkom
 • PURE HARMONY: jedinečná ovocná vôňa s relexačným a dezinfekčným účinkom

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov 
Zdroj foto: unsplash.com

 


Podobný obsah


9. jún 2021
Vône

Exotická a podmanivá vôňa santalového dreva

Jednou z najlákavejších a všeobecne veľmi využívaných vôní aroma marketingu je vôňa santalového dreva. Jedinečné teplé a sladké drevité tóny pôsobia upokojujúco a príjemne. Vôňa santalového dreva zlepšuje náladu a zvyšuje pozornosť.

10. december 2020
Vône

Vôňa zimného vzduchu

Ktoré vône si spojíte s chladom? Je ním akurát tak dym z komína? Studený deň vonia inak ako horúci, ktorý je plný intenzívnych vôní ako: letný dážď či pokosená tráva.

20. september 2019
Vône

Naštartujte svojich zamestnancov sviežimi vôňami

Niektoré štúdie odhalili blahodárne účinky mentolových i citrusových vôní. Ako však môžeme tieto prínosy využiť v každodennom živote?

Zaujali sme vás?

Pomocou aroma marketingu je možné pozitívne ovplyvňovať správanie vašich zákazníkov, zvýšiť produktivitu vašich zamestnancov a vytvárať kladné a dlhodobé emócie spojené s vašou značkou.