Späť na zoznam
9. jún 2021
Vône

Exotická a podmanivá vôňa santalového dreva

Jednou z najlákavejších a všeobecne veľmi využívaných vôní aroma marketingu je vôňa santalového dreva. Jedinečné teplé a sladké drevité tóny pôsobia upokojujúco a príjemne. Vôňa santalového dreva zlepšuje náladu a zvyšuje pozornosť.

Posvätný strom s cenným olejom

Santalový strom, Santalum Album, sa prirodzene vyskytuje iba v južnej Indii. Ide o posvätný strom, ktorého drevo sa využíva viac ako 5 000 rokov na rôzne účely, najmä vďaka svojej aróme. 

Vôňa santalového dreva sa získava zo stredu stromu (tzv. heartwood). Pred prvým “zberom” musí strom nedotknuto rásť najmenej 10 - 15 rokov, aby vedel produkovať kvalitný a silne voňajúci olej. Olej santalového dreva sa získava destiláciou vodnou parou. Akonáhle je olej destilovaný, trvá asi 6 mesiacov, kým dozrie a zmení farbu zo svetložltej až po bohatší, hnedožltý tón.

Santalové drevo si od starovekých obdivovateľov vyslúžilo názov "tekuté zlato" práve pre jeho bohatý, cenný a očarujúci olej, ktorý vždy zaujme.

Historické využitie santalového dreva

Santalové drevo sa tradične používalo na vonné spaľovanie počas rituálnych obradov na prehĺbenie meditácie. Egypťania ho používali aj na balzamovanie. Starí Indovia ho používali v kadidlách pri rôznych náboženských obradoch, pri ktorých sa používa doteraz. 

Vôňa santalového dreva sa od nepamäti využíva aj v rôznych svetových náboženstvách ako hinduizmus, budhizmus či islam. Používa sa pri svätení pôdy, pri budhistickej modlitbe či meditácii.

Najdrahšie drevo na svete

V skutočnosti je santalové drevo druhým najdrahším drevom na svete. Je to spôsobené viacerými faktormi - pomalý rast stromu, bohatý obsah ropy v okolí rastu stromov, nadmerný zber bez výsadby nových stromov. Santalové drevo sa preto považuje aj za ohrozený druh a je na Červenom zozname IUCN.

Viac druhov cenných voňavých drevín

Existuje niekoľko druhov santalových stromov. Druhým najpopulárnejším je austrálske Santalum Spicatum. Súkromné plantáže na jeho pestovanie sa nachádzajú v tropických oblastiach Tichomorských ostrovoch a na Havaji. Najväčší zdroj týchto santalových drevín na svete sa však nachádza v západnej Austrálii. Z týchto plantáži sa vyrába najviac komerčných materiálov.

Austrálske santalové stromy produkujú menej koncentrovaný olej, ale môže byť destilovaný aj v mladšom veku stromu. Santalové drevo, ktoré sa pestuje v Austrálii pomáha uspokojiť vysoký celosvetový dopyt a to najmä v parfumériách a kozmetickom priemysle.

Využitie santalového dreva v aroma marketingu

Vôňa santalového dreva je mimoriadne aromatické a na rozdiel od iných drevín si svoju vôňu dokáže udržať po dlhé roky. Navodzuje pocit rovnováhy, upokojuje a uvoľňuje. Zlepšuje náladu a zvyšuje pozornosť. Vôňa santalového dreva je často kompozičnou súčasťou zmesi vôní. Podľa toho môže evokovať teplé, drevité, korenené či dokonca orechové tóny. 

Príklady využitia:

  • Vôňa a móda sú veľmi silno prepojené. Vône s jemným aspektom santalového dreva v obchode s pánskym oblečením dokážu pánom navodiť tú správnu nákupnú atmosféru (povedzme si, koľko mužov rado nakupuje?). Naopak v obchode s dámskym oblečením dokáže vôňa santalového dreva navodiť atmosféru luxusu. 
  • Už starí Indovia verili v relaxačné a dezinfekčné účinky santalového dreva a dnes tomu nie je inak. Preto je vo svete známe využívanie arómy santalového dreva v rôznych zdravotníckych strediskách, čakárňach či v strediskách jogy, pretože dokáže navodiť silné duchovné vibrácie.


V našej ponuke vôní máme dve kompozície vôní obsahujúce santalové drevo:

HENDRIK - pánska iskrivá ovocná vôňa s príjemným nádychom santalového dreva. 
CLARA - zmyselná dámska kompozícia vanilky, santalového dreva a jemných kvetinových vôní.
 


Podobný obsah


20. september 2019
Vône

Naštartujte svojich zamestnancov sviežimi vôňami

Niektoré štúdie odhalili blahodárne účinky mentolových i citrusových vôní. Ako však môžeme tieto prínosy využiť v každodennom živote?

10. december 2020
Vône

Vôňa zimného vzduchu

Ktoré vône si spojíte s chladom? Je ním akurát tak dym z komína? Studený deň vonia inak ako horúci, ktorý je plný intenzívnych vôní ako: letný dážď či pokosená tráva.

Zaujali sme vás?

Pomocou aroma marketingu je možné pozitívne ovplyvňovať správanie vašich zákazníkov, zvýšiť produktivitu vašich zamestnancov a vytvárať kladné a dlhodobé emócie spojené s vašou značkou.