Späť na zoznam
20. december 2017
Journal

Čuchové receptory v zime odpočívajú

Vône sú jedným z najsilnejších indikátorov ročného obdobia. Každé obdobie prináša špecifické zmesi aróm, a tie sú úplne odlišné.

Čerstvé kvety a prebúdzajúca sa príroda na jar, grilovačky a horúce chodníky v lete, suché lístie na jeseň, sneh a ihličie v zime. Niektoré z týchto vôní nám prinášajú viac povzbudenia ako iné. Už ste niekedy zaznamenali, ako dlho chcete byť vonku počas jari a leta a ako veľmi túžite ostať pod paplónom počas zimy?

Čuch v zime „hybernuje“

V zime nás nielen chladné teploty držia vo vnútri. Náš čuchový zmysel je v zime vonku menej stimulovaný, pretože cítime menej vôní. Podľa Pamely Dalton, odborníčky na čuch v Monell Chemical Senses Center vo Philadelphii, sa molekuly vône pohybujú počas zimy vzduchom omnoho pomalšie, čo znamená náročnejšie zachytenie vône.

Nakŕmenie zmyslov

V zime sme na pachy oveľa menej senzitívni, pretože sa naše čuchové receptory jemne skrývajú (uzatvárajú sa), aby sa chránili pred chladným, suchým vzduchom. Nedostatok vonkajších aróm si však môžeme kompenzovať tým, že si prinesieme vôňu zimy dovnútra. Či už by to bola vôňa horiaceho dreva v krbe, horúcej polievky či vôňa pri pečení koláčov, potrebujeme nejakým spôsobom nasýtiť zmyslové receptory, ktoré v domácom prostredí zacítia viac, než pri nízkych teplotách vonku.

Zdroj foto: unsplash.com

 


Podobný obsah


22. máj 2020
Journal

Tajomstvo vône nového auta

Zažili ste už jazdu v úplne novom aute? Určite sa vám páčil ten pocit sedieť v novom interiéri, kde je všetko také čisté, voňavé, neopotrebované.

2. apríl 2024
Journal

Prevoňajte váš biznis s difúzorom vône

Keď sa spojí čistý a nadčasový dizajn so špičkovou technológiou rozptyľovania vonných častíc do priestoru za studena, výsledkom je príjemný a intenzívny, no nie vtieravý zážitok z vône. Áno, hovoríme o našich difúzoroch vône.

4. október 2022
Journal

Môžu nám arómy potravín pomôcť pri chudnutí?

Nemôžeme pochybovať o tom, že ak zacítime vôňu práve dopečeného koláča, dostaneme na neho automaticky chuť.

Zaujali sme vás?

Pomocou aroma marketingu je možné pozitívne ovplyvňovať správanie vašich zákazníkov, zvýšiť produktivitu vašich zamestnancov a vytvárať kladné a dlhodobé emócie spojené s vašou značkou.